Mit 1. Homeopatia nie jest nauką o potwierdzonej skuteczności.
Fakt: Homeopatia jest oparta na farmakologii eksperymentalnej i danych klinicznych. Na przestrzeni wielu lat, leki homeopatyczne były intensywnie badane pod kątem ich efektywności przy różnych wskaźnikach. Przeprowadzono badania kliniczne w Indiach i innych krajach. Fizyczna zasada działania leków homeopatycznych nie jest jeszcze do końca wyjaśniona, jednak istnieje wystarczająca ilość danych klinicznych, potwierdzających ich skuteczność. Wszystkie zasady homeopatii są oparte na uzasadnionych wnioskach logicznych i eksperymentalnych danych. Dla sceptyków polecamy specjalny cykl artykułów "Badania naukowe" dostępny na naszych stronach.
Mit 2. Homeopatyczne leki są jedynie słodkimi pigułkami, które działają na zasadzie placebo i nie mają żadnej wartości leczniczej.
Fakt: Owszem, białe cukrowe pigułki, same w sobie nie mają żadnych leczniczych właściwości a często pod względem chemicznym nie zawierają nic oprócz cukru. Jednak służą one jako transport dla specjalnych struktur powstałych z odpowiednio przygotowanych rozrtworów substancji roślinnych, zwierzęcych lub mineralnych, mających właściwie ukierunkować reakcję organizmu ludzkiego, zwierzęcego lub roślinnego (tak - homeopatia działa też na rośliny!) i pobudzić jego mechanizmy obronne w odpowiedni sposób. Leki homeopatyczne przeszły naukowe badania na całym świecie i okazały się efektywne wobec szerokiego zakresu jednostek chorobowych wszelkich organizmów żywych. Dlatego nie można twierdzić, że działają one na zasadzie placebo, gdyż liczne doświadczenia naukowe dowodzą czegoś zupełnie przeciwnego. Wszystkim niedowiarkom polecamy zapoznanie się z artykułami naukowymi dostępnymi na naszych stronach.
Mit 3. Homeopatia działa powoli i nie może być wykorzystana w stanach nagłej biegunki, gorączki, kaszlu, przeziębienia, etc.
Fakt: Homeopatia działa szybko w nagłych przypadkach i może być efektywnie wykorzystana w leczeniu infekcji, gorączki, przeziębień, etc. Niestety, pacjenci udają się do homeopaty dopiero wtedy, kiedy problem doraźny przejdzie w fazę przewlekłą. Wiadomo, że proces leczenia takich przypadków jest dłuższy. Również, większość ludzi zwraca się do homeopatów w przypadkach artretyzmu, alergicznej astmy, chorób skórnych etc., a tego rodzaju choroby są leczone dłużej również przy wykorzystaniu dowolnych leków innego rodzaju.
Mit 4. Homeopatia jest „magicznym remedium”, które może wyleczyć każdą chorobę.
Fakt: Homeopatia, tak jak każda inna dziedzina medycyny ma swoje ograniczenia. Na przykład nie jest w stanie zaradzić przypadkom, w których interwencja chirurgiczna jest nieunikniona, czy też wielu problemom dentystycznym itp.
Mit 5. Homeopaci to szarlatani, którzy nie przeszli formalnych szkoleń medycznych.
Fakt: Wykwalifikowani lekarze i homeopaci specjaliści stosują homeopatię w większości części świata. W Indiach istnieje ponad 200 homeopatycznych uczelni medycznych, a na całym świecie ich liczba sięga blisko 500 i wszystkie z nich zapewniają stopnie naukowe oraz możliwość studiów podyplomowych. Obecnie, w Indiach leczy ponad 200 000 wykwalifikowanych specjalistów homeopatów, a co najmniej pół miliona posiada swoje praktyki na całym świecie. W Polsce homeopaci nielekarze przechodzą długotrwałe szkolenia medyczne oraz homeopatyczne prowadzone przez lekarzy oraz legitymują się certyfikatami poświadczonymi przez MEN.
Mit 6. Należy przestrzegać ścisłych ograniczeń dietetycznych podczas kuracji homeopatycznej.
Fakt: Niektórzy z pacjentów są poproszeni o powstrzymanie się od spożywania cebuli, czosnku, kawy, herbaty, tytoniu, alkoholu etc., ponieważ te substancje mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami homeopatycznymi. Jednak ograniczenie alkoholu i tytoniu jest przecież również bezpieczne i zdrowe.
Mit 7. Homeopatia jest skuteczna tylko w przypadkach przewlekłych.
Fakt: Bardzo często tak się zdarza – kiedy wszystkie inne formy leczenia zawiodły! Jednak prawdziwym powodem takiej opinii jest fakt, że ludzie zwracają się do lekarza homeopaty w późnych stadiach choroby, właśnie wtedy, kiedy inne terapie nie odniosły skutku. Po latach leczenia alopatycznego często choroba przechodzi w stan przewlekły i w takim przypadku proces leczenia zajmie oczywiście dłużej, niż przy wykorzystaniu homeopatii od samego początku. Leki homeopatyczne są równie efektywne w przypadku chorób przewlekłych, jak i nagłych schorzeń.
Mit 8. Homeopatia nie może być wykorzystana w przypadku pacjentów z cukrzycą.
Fakt: Jak najbardziej może! Maleńkie ilości cukrowych globulek przyjmowanych w przeciągu dnia, nie mają żadnego wpływu. Dawka cukru w dziennej diecie jest znacznie wyższa, niż ta przyjmowana w postaci globulek. W bardzo ciężkich przypadkach, roztwór może być aplikowany w postaci kropli lub poprzez laktozę.
Mit 9. Homeopata przepisuje takie same białe pigułki na wszystkie dolegliwości. Jak mogą być skuteczne?
Fakt: W zależności od schorzenia, lekarze homeopaci wykorzystują różne medykamenty. Cukrowe tabletki służą jedynie jako nośnik leku. Lek wyselekcjonowany z grupy kilku tysięcy różnych roztworów, jest ukierunkowany na indywidualne problemy.
Mit 10. Czy rzeczywiście nie występują skutki uboczne stosowania leków homeopatycznych?
Fakt: Generalnie medycyna homeopatyczna nie wywołuje skutków ubocznych, jeśli leki przepisane są trafnie w potencji 3 CH i wyższej. Jednakże niektóre z alkoholowych roztworów i substancji sproszkowanych, w bardzo niskich potencjach, jak Ix, 2x mogą wywoływać pewne mało dotkliwe efekty uboczne. Czasami, leki homeopatyczne w wyższym rozcieńczeniu mogą również wywołać efekty podobne do jednostki chorobowej u wrażliwych osób. Jednak tak jak w przypadku wszystkich innych środków leczniczych, leki homeopatyczne powinny być stosowane z zachowaniem ostrożności, a w przypadkach chorób przewlekłych, nie powinno się ich zażywać bez konsultacji z wykwalifikowanym homeopatą.
Mit 11. Leki homeopatyczne powstają na skutek praktyk okultystycznych
Fakt: Leki homeopatyczne powstają w specjalizowanych fabrykach farmaceutycznych podobnie jak leki chemiczne. W produkcji leków wykorzystuje się efekt mechanicznego wstrząsania i wielokrotnego rozcieńczania, jednak pracę tę wykonują maszyny a nie ludzie. W związku z tym, trudno o praktyki okultystyczne w tym przypadku.
Mit 12. Leki homeopatyczne powodują u pacjentów opętanie przez złe duchy
Fakt: Żadna substancja fizyczna wyprodukowana według okreslonej procedury produkcyjnej nie może zawierać jakichkolwiek pierwiastków duchowych - nikt rozsądny chyba nie twierdzi przeciwnie. Cukier, woda z dodatkiem alkoholu zawierające śladowe ilości substancji pierwotnej (a czasem ich już niezawiera na skutek wielkich rozcieńczeń) nie może szkodzić człowiekowi zasiewając w nim zło. Jezus Chrystus poprzez Pismo Święte wyraźnie naucza:
Mk. 7.15 "Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym.".
Mk.7.18-19 "Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.
Nieprawidłowo podany lek homeopatyczny może natomiast wyeksponować problemy pacjenta, należy wówczas skonsultować się z dobrym homeopatą, który dobierze trafny w danym przypadku lek.